Za elektrinu si zrejme čoskoro priplatíme

Medzi dodávateľmi energií na našom trhu sa čoraz otvorenejšie hovorí o zdražovaní elektriny. Majitelia domácností si tak zrejme od budúceho roka priplatia za jej odber opäť o niečo viac. 

Podľa aktuálnych informácií z viacerých zdrojov si budú majitelia slovenských domácností za elektrinu od januára priplácať. Dodávatelia z nášho trhu sa totiž zhodujú na zdražovaní, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zvýši ceny o pár eur. Posledné slovo však bude mať ÚRSO, ktorý musí avizované zdražovanie odobriť.

Zdražovanie vyplýva z cien na burze 

Nebyť vyšších cien elektriny na burze, k požiadavke zdražovania prísť nemuselo. Dodávatelia však upozorňujú, že cena 1 megawatthodiny silovej elektriny je predávaná o 5€ drahšie, čo sa následne premietne aj do koncových cien pre odberateľov. Tí už skoro zabudli, aké je to začať nový rok s drahšou elektrinou, takže avizovaný krok ich môže znepokojovať, no obavy nie sú na mieste, pretože zdražovanie nebude vysoké.

Priplatíme si maximálne 2€ mesačne 

Keďže do koncových cien pre domácnosti sa premieta len zhruba tretina z hodnôt, za ktoré sa predáva silová elektrina na burze, odberatelia sa nemusia obávať výrazného zdražovania. Za 1 megawatthodinu si priplatia v priemere od 1 do 2€, čo bude u domácností s nižšou spotrebou elektriny zanedbateľnou položkou. Pocítia to skôr tí, ktorí využívajú elektrinu pri vykurovaní, no podľa dodávateľských spoločností im to nespraví dieru v rozpočte.

Vyššie ceny chcú všetci dodávatelia 

Snaha zvýšiť koncové ceny zrejme prejde aj preto, že po zdražovaní volajú všetci dodávatelia pôsobiaci na našom trhu vrátane tých alternatívnych. Ich požiadavka je z dôvodu zdražovania na burze odôvodnená, čo bude musieť zohľadniť aj regulačný úrad. Ten by nemal stáť v ceste, nakoľko elektrina sa u nás nezdražuje často a v porovnaní s inými štátmi má stále dobrú cenu.

Verdikt nad prípadným zdražovaním elektriny pre naše domácnosti má padnúť v najbližších týždňoch. ÚRSO bude spolu s ministerstvom hospodárstva posudzovať, či je avizovaný rast cien potrebný a v akej maximálnej výške sa môže uskutočniť. O budúcoročných cenách za odber elektriny sa tak zrejme dozvieme  ešte v októbri.

Zdroje : tasr.sk, ekonomika.sme.sk

Foto : wright-electrical.co.uk, energie-portal.sk

Compare listings

Compare