Priemerná cena bývania sa blíži k rekordnej úrovni

Rekordná úroveň cien bytov a domov z roku 2008 je opäť bližšie na dosah. Vyplýva to z najnovších štatistík NBS, ktorá zverejnila hodnotenie 3.tohtoročného štvrťroku. Ten dopadol opäť dobre a čísla hodnotiace priemernú cenu bývania znova poskočili vyššie.

Nechýba veľa, aby realitný trh dosiahol na svoj doterajší vrchol. Po zverejnení najnovších štatistík NBS je totiž jasné, že rekordné čísla z roku 2008, ktoré pozdvihli dianie na realitnom trhu, sú opäť na dosah. Svedčí o tom viacero ukazovateľov, medzi ktorými vzbudzuje najviac pozornosti najmä rast priemernej ceny bývania dosahujúcej niekoľkoročné maximum.

Priemerná cena je najvyššia od roku 2009 

Hodnota priemernej ceny bývania na Slovensku rastie nepretržite už niekoľko kvartálov za sebou. Po najnovšom sa vyšplhala na úroveň 1 378€, čo je najviac za posledných 8 rokov. Jej hodnota sa tak opäť priblížila k rekordnému výsledku z roku 2008 a to aj napriek miernemu spomaleniu rastu, ktorý v medziročnom porovnaní dosiahol „len“ + 6,4%, čo je o 0,2% menej ako v predošlom kvartáli.

K vyrovnaniu rekordu chýba už len 11%

Očakávania prekonania rekordu z roku 2008 budú aj vďaka aktuálnemu výsledku ešte väčšie. Čísla hovoria jasne, k jeho vyrovnaniu chýba len 11%, pričom nebyť výsledkov v pomalšie rastúcich lokalitách, zaostávali by sme o menej ako 10%. Ak sa na priemernú cenu pozrieme z hľadiska bytov a domov samostatne, môžeme hovoriť ešte o zaujímavejších výsledkoch, čo platí hlavne v prípade bytov.

Priemerná cena bytov  je v porovnaní s rekordom v roku 2008 nižšia len o 1%. 

Priemerná cena domov je v porovnaní s rekordom v roku 2008 nižšia o 12%.

V niektorých lokalitách už padajú rekordy 

Kým v celoslovenskom hodnotení chýba cenám ešte 11%, v niektorých lokalitách už stihli padnúť nové rekordy. Vo väčšine prípadov ide o jednotlivé okresy, pričom za zmienku stojí najmä žilinský a nitriansky región. Zo štatistík centrálnej banky vyplýva ešte jedna senzačná správa a tou je medzikvartálny pokles cien bývania v bratislavskom kraji, ktorý je jediný kraj, kde ceny v treťom štvrťroku poklesli, aj keď v medziročnom hodnotení sú stále v pluse.   

Ak sa aktuálny vývoj na realitnom trhu udrží v takomto pozitívnom duchu aj v nasledujúcich mesiacoch, budúci rok môže dosiahnuť svoj historický vrchol. Ďaleko k tomuto cieľu nemal už v treťom kvartáli, ktorý priniesol viacero dobrých správ. Tie by podľa súčasných prognóz mali prichádzať aj v koncoročných hodnoteniach, ktoré len potvrdia, že rok 2017 je jedným z najlepších.

Zdroje : byvanie.pravda.sk, nbs.sk, teraz.sk

Compare listings

Compare